Nie tylko Zakopane, czyli Podhale na lato

Szukasz pomysłu na urlop? Chcesz aktywnie spędzić czas? Podziwiać niezwykłe krajobrazy? Warto wybrać Podhale! Większość z nas kojarzy Podhale jedynie z Zakopanem, najpopularniejszym kurortem wypoczynkowym na południu kraju, lecz ta niesamowita kraina ma o wiele więcej do zaoferowania.

Jest to jeden z najpiękniejszych, unikalnych regionów Polski, o zróżnicowanej kulturze. Nieważne, czy jesteś fanem aktywnego wypoczynku, koneserem zabytków czy kuchni regionalnej, gdyż tam każdy znajdzie coś dla siebie!

Położenie

Podhale to urokliwy region, znajdujący się w Kotlinie Nowotarskiej, z każdej strony otoczonej pasmami górskimi: od północy Gorcami, a od południa pasmem Tatr. Największą miejscowością, będącą stolic regionu jest Nowy Targ, leżący u zbiegu dwóch rzek: Białego i Czarnego Dunajca.

Drugim najważniejszym miastem, centrum turystycznym regionu jest Zakopane. Ponadto na Podhalu znajduje się wiele malowniczych wsi, w których możemy podziwiać nie tylko piękne górskie krajobrazy, lecz także oryginalną góralską architekturę drewnianą, nieco inną w każdej miejscowości.

Podróże

Atrakcje Podhala

Co robić latem w górach? Możliwości mamy wiele! Słoneczne letnie dni warto przeznaczyć na pieszą wycieczkę po jednym z podhalańskich szlaków. Możemy się wybrać z Zakopanego na Kasprowy Wierch, szlakiem do Morskiego Oka lub do Doliny Kościeliskiej.

Możemy też wybrać jeden z mniej uczęszczanych szlaków, na przykład prowadzący przez Beskid Niski lub Beskid Sądecki. Warto także wybrać się w Pieniny lub szlakiem przez niezwykle malownicze Gorce. Wszędzie możemy znaleźć szlak dopasowany do naszych planów wakacyjnych i umiejętności.

Będąc na szlaku pamiętajmy zawsze o właściwym przygotowaniu i sprawdzeniu prognozy pogody, gdyż górska pogoda bywa nieprzewidywalna i w ciągu kilku minut potrafi się zupełnie zmienić! Podhale to jednak nie tylko szlaki, to także liczne zabytki. Nad jeziorem Czorsztyńskim znajdziemy imponujące ruiny zamku Czorsztyńskiego, możemy wybrać się na majestatyczny zamek w Nidzicy lub do Suchej Beskidzkiej, gdzie znajduje się zamek Suski.

Podhale słynie także z unikatowych na skalę światową gotyckie kościoły drewniane. Są to wyjątkowe zabytki architektury z XV wieku, możemy je zobaczyć w Nowym Targu oraz we wsiach Harklowa, Łopuszna, Grywałd i Dębno. Miłośnicy pięknych krajobrazów mogą wybrać się na spływ tratwą flisacką Dunajcem, którego koryto przebiega przez niezwykle malownicze górskie rejony.

Dary górskich hal

Wycieczka na Podhale to także doskonała okazja na spróbowanie lokalnej kuchni: zupy kwaśnicy, placki moskole czy podobne do włoskiego gnocchi hałuski. Tereny górskie specjalizują się w produkcji owczych serów, zatem warto spróbować lokalnego oscypka czy bryndzy.